Haberler
Yönetim
Merkez Yönetim Kurulu
Parti Meclisi
Yüksek Disiplin Kur.
Parti Tarihi
Parti Tüzüğü
İletişim
 
Son 10 günün haberleri
 • 10 Ekim 2015 Cumartesi
 • 09 Ekim 2015 Cuma
 • 08 Ekim 2015 Perşembe
 • 07 Ekim 2015 Çarşamba
 • 06 Ekim 2015 Salı
 • 05 Ekim 2015 Pazartesi
 • 04 Ekim 2015 Pazar
 • 03 Ekim 2015 Cumartesi
 • 02 Ekim 2015 Cuma
 • 01 Ekim 2015 Perşembe

 
Tümikom Antalya Milletvekilleri İzleme Raporu
Türkiye Milletvekillerini ve Seçilmişleri İzleme Komiteleri Derneği'nin (tümikom), TBMM 23
 

Türkiye Milletvekillerini ve Seçilmişleri İzleme Komiteleri Derneği'nin (TÜMİKOM), TBMM 23. Dönem 3. Yasama Yılı Antalya Milletvekilleri Performans Raporu'nda, 'En Etkin Antalya Milletvekili' CHP'li Tayfur Süner oldu.

TÜMİKOM Genel Koordinatörü Mustafa Durna, Antalya Gazeteciler Cemiyeti Derneğinde düzenlediği basın toplantısında, hazırladıkları Antalya Milletvekilleri Performans Raporu'nu açıkladı. Durna, raporda, milletvekillerinin, TBMM 23. Dönem 3'üncü Yasama Yılı içinde yaptıkları yasama ve denetim faaliyetleri, Genel Kurul etkinlikleri, Genel Kurul ve Komisyon devamsızlıkları, yasama dokunulmazlığının kaldırılması istenenler gibi konuların yer aldığını bildirdi.

TBMM'nin 23. Dönem 3'üncü Yasama Yılı Performans Raporunun 5 kişilik ekiple yaklaşık 10 aylık sürede 45 bin sayfa evrakın incelenmesiyle hazırlandığını bildiren Durna, raporun 11 ana başlık altında, 233 kategoride hazırlandığını açıkladı.

Amaçlarının milletvekillerini seçim bölgesinde 'utandırmak, rencide ya da mahcup etmek' olmadığının altını çizen Durna, performanslarına göre öne çıkan milletvekili sayısının illerin milletvekili dağılımına göre yapıldığını, 'kötüyü değil, iyiyi öne çıkardıklarını' vurguladı.

TÜMİKOM'UN illerde her partiye oy veren 42 gönüllü temsilcisi bulunduğunu belirten Mustafa Durna, 'Türkiye'de siyasetin hukuksal zeminde ve etik kurallara bağlı olarak yürütülmesini ve ahlak kuralarına uygun davranılmasını istiyoruz. Biz demokrasinden yana tarafız' dedi.- ANTALYA SONUCU-TBMM'deki Genel Etkinlik sayısının 29 bin 57 adet olduğunu ifade eden Mustafa Durna, Antalya Milletvekillerinin TBMM'ye kattığı etkinlik sayısının ise 1252 adet ile yüzde 4.30'luk bölümü oluşturduğunu söyledi. Durna, Antalya milletvekillerinin genel performans ortalamasının da 96.30 oranıyla 53.70 olan TBMM Milletvekilleri Genel Performans Ortalamasının üzerinde olduğunu bildirdi. Mustafa Durna, etkinlik performans verilerinin Meclis Başkanı ile Genel Başkanları kapsamadığını, bu nedenle TBMM Başkanı ve AK Parti Antalya Milletvekili Mehmet Ali Şahin ile eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın da yasama yılı içerisindeki dönemler itibariyle Genel Başkan ve Bakanlar arasındaki değerlendirmelerde yer aldığını belirtti.

Raporda, 1 Ekim 2008-11 Ağustos 2009 TBMM 23. Dönem Yasama Yılı'nda, yasama ve denetim etkinliklerinin toplamının dikkate alınmasıyla hazırlanan 'En Etkin Antalya Milletvekilleri' bölümünde 'En Etkin Antalya Milletvekili'nin CHP Antalya Milletvekili Tayfur Süner olduğunu ifade eden Durna, bu bölümdeki ikincinin MHP Antalya Milletvekili Hüseyin Yıldız, üçüncünün de CHP Antalya Milletvekili Hüsnü Çöllü olduğunu söyledi.

'Yasama Etkinliği' kategorisinde MHP Antalya Milletvekili Hüseyin Yıldız ile CHP Antalya Milletvekili Tayfur Süner'in 126'şar etkinlikle birinciliği paylaştıklarını bildiren Durna, 'Denetim Etkinliği' bölümünde ise CHP Antalya Milletvekili Hüsnü Çöllü'nün birinciliği, Tayfur Süner'in ikinci, CHP Antalya Milletvekili Atila Emek'in de üçüncü olduğunu açıkladı. Durna, Antalya milletvekilleri arasında, 'Hiçbir Etkinlik Veri Değeri Bulunmadığı İçin Hakkında Rapor Hazırlanamayan Milletvekili' kategorisine girenin de olmadığını belirterek, bu durumun sevindirici olduğunu kaydetti. Durna, 'Hiçbir Etkinlik Veri Değeri Bulunmadığı İçin Hakkında Rapor Hazırlanamayan Milletvekili" bölümünde ise Türkiye genelindeki 16 milletvekilinin yer aldığını ifade etti.

TBMM'de devamsızlığı olan milletvekillerinin adının açıklanması için kendilerine medyadan baskı yapıldığını ifade eden Durna, derneklerinin bu bilgileri açıklayacak bir anlayışta olmadığının altını çizdi. Bu konuda, bir Malatya milletvekiliyle ilgili örnek veren Durna, 'Bu milletvekili kendisinin dışında kalan 6 milletvekilinin performanslarını 8'e, 10'a katlayan bir performans ortaya koymuş. Ama bu milletvekili en devamsız milletvekili. Türkiye sıralamasına giren bir devamsızlığı var. Bu milletvekilimizin devamsızlığın açıklasaydık, bu milletvekilimizin performansı ne olacaktı? Bunları hesap ederek çalışmamızı yapıyoruz' diye konuştu.

Aralık ayı içinde TBMM'nin bütün yasama ve denetim etkinliklerini içine alan geniş kapsamlı bir rapor hazırlayacaklarını belirten Durna, yorum yapmadan, sıra dışı insanlarla sıra dışı bir iş yaptıklarını, hazırladıkları raporunu medyanın yanı sıra 27 siyasi partinin genel başkanına da ulaştırıldığını söyledi.

Raporda, 'Genel Kurul Devamsızlığı Olmayanlar' bölümünde alfabetik sıralamayla MHP'li Hüseyin Yıldız, AK Parti'li Mevlüt Çavuşoğlu, AK Parti'li Sadık Badak ve istifa eden eski AK Parti'li Milletvekili Yusuf Ziya İrbeç yer alırken, 'En Çok Genel Kurul Devamsızlığı Olanlar' bölümünde de 8 kez ile CHP'li Hüsnü Çöllü, 4 kez ile MHP'li Mehmet Günal, 3 kez ile CHP'li Osman Kaptan ve yine üç kez ile CHP'li Tayfur Süner bulunuyor.

(SFA-SEY-BER) - ANTALYA (Anadolu Ajansı)


26.03.2011 20:16
 
 
Güncel Haber Başlıkları

    

 
CHPHaber.Com - Cumhuriyet Halk Partisi ile ilgili haberleri takip edip kullanıma sunan bir haber portalıdır.
Sitemizin Cumhuriyet Halk Partisi ile herhangi bir kurumsal ilişkisi bulunmamaktadır.